W jaki sposób sterowane przewierty wpływają na ekologię?

Wiercenie sterowane bez wątpienia jest jedną z najekonomiczniejszych technik bezwykopowych. Z tego powodu inwestorzy bardzo często zlecają przekopywanie ziemi właśnie tą metodą. Niemniej, część z nich ma wątpliwości co do tego, czy sterowane przewierty nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego. Dlatego też w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy rozwinąć ten temat.

Czy sterowane przewierty ślimakowe są ekologiczne?

Ogólnie rzecz biorąc, przewierty sterowane nie mają praktycznie żadnego wpływu na środowisko naturalne. Oczywiście, tak jak wszystkie techniki przewiertów bezwykopowych, wiercenia sterowane nie niszczą krajobrazów poprzez rozkopywanie terenów zielonych i rzek, co samo w sobie jest już bardzo ekologiczne. Niemniej, w przypadku omawianej metody przewiertów trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wywołuje ona jedynie minimalne ruchy ziemi. Dzięki temu maszyna do przewiertów sterowanych nie tylko nie ma wpływu na przyrodę na powierzchni, ale również nie ingeruje w środowisko naturalne zwierząt żyjących pod ziemią, ani nie ma wpływu na głęboko zakorzenione drzewa i rośliny. Dotyczy to szczególnie przewiertów wykonywanych „na sucho”, to znaczy bez przepłukiwania wywierconych otworów specjalnymi substancjami.

W jakim celu wykonuje się wiercenie sterowane?

Głównym celem przewiertów ziemi zawsze jest przeprowadzanie przez nią instalacji wodnych, elektrycznych, czy też telekomunikacyjnych. Dzięki możliwości bardzo dokładnego ustalenia przebiegu podziemnych instalacji, bez konieczności rozkopywania ziemi, maszyny do sterowanych przewiertów pozwalają przeprowadzać rury i kable pod:

  • budynkami,
  • ulicami i chodnikami,
  • trawnikami, sadami i innymi terenami zielonymi,
  • zbiornikami wodnymi, z rzekami na czele,

jak i wszystkimi innymi obiektami, których nie warto niszczyć w celu montażu instalacji podziemnych. Nic więc dziwnego, że ta metoda przewiercania ziem staje się coraz popularniejsza i stosuje się ją nawet w takich miejscach jak rezerwaty przyrody.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.