Jaka jest różnica pomiędzy wiertnicą ślimakową a sterowaną?

Różnice między wiertnicami ślimakowymi a sterowanymi to temat, który może zainteresować szeroką grupę odbiorców.

Wiertnica ślimakowa – konstrukcja i zastosowanie

Wiertnica ślimakowa to maszyna wykorzystywana do wykonywania poziomych i pionowych otworów w gruntach spoistych i niespoistych. Jej charakterystycznym elementem jest ślimak wiertniczy, który pełni funkcję narzędzia skrawającego. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie otworu o dużej średnicy, nawet do kilku metrów.

Wiertnica ślimakowa pozwala na pracę w technologii bezwykopowej, z tego względu, tak dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie na przeszkodzie stają poważne przeszkody, takie choćby, jak nasypy drogowe i kolejowe. Zastosowanie wiertnicy ślimakowej pozwala nie tylko na szybkie i sprawne prowadzenie prac, ale także na oszczędności, jakie płyną z braku konieczności rozbiórki i powtórnej budowy obiektów inżynieryjnych. Wiertnice ślimakowe doskonale sprawdzają się podczas budowy rurociągów kanalizacyjnych, a także przy instalacji przyłączy, których średnica waha się między 100 mm a 1400 mm. Z użyciem wiertnicy ślimakowej można kłaść rurociągi o długości nawet siedemdziesięciu metrów.

Wiertnica sterowana – charakterystyka i zastosowanie

Wiertnica sterowana, znana również jako HDD (Horizontal Directional Drilling), to maszyna służąca do wykonywania poziomych otworów w gruntach o różnej spoistości. Jest to technologia bezwykopowa, dzięki której możliwe jest prowadzenie prac w miejscach o ograniczonym dostępie, na przykład pod budynkami czy infrastrukturą miejską. Wiertnice sterowane są wykorzystywane przede wszystkim do układania podziemnych sieci telekomunikacyjnych, energetycznych, gazowych czy wodociągowych. Za pomocą tego typu maszyn można wykonać otwór o długości kilkuset metrów oraz kontrolować jego przebieg na różnych głębokościach.

Różnica między wiertnicą ślimakową a sterowaną

Kluczowe różnice między wiertnicami ślimakowymi a sterowanymi dotyczą przede wszystkim celu ich zastosowania, kierunku pracy oraz technologii stosowanej podczas procesu wiercenia. Wiertnice ślimakowe pracują na zasadzie odwirowywania urobku, który jest następnie usuwany z wnętrza ślimaka. Natomiast wiertnice sterowane umożliwiają wykonywanie poziomych otworów bez konieczności przerywania powierzchni terenu, co jest kluczowym aspektem wykorzystywanej technologii HDD. Istotną różnicą jest także zdolność do kontroli kierunku i głębokości wiercenia, która jest możliwa tylko w przypadku wiertnic sterowanych.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.