Jak wykonuje się przewierty pod drogami?

Drogi mają do siebie to, że czasami wykonuje się pod nimi przewierty. Działanie to przeprowadza się w różnych celach. Czasami może ono prowadzić do powstania rurociągu, a czasami do powstania podziemnego tunelu. Tak czy inaczej, niezależnie od przeznaczenia przewiertu, żeby go wykonać, trzeba zaangażować określone metody, które doprowadzą do pożądanych celów.

Rodzaje przewiertów

To, jak dokładnie wykonuje się dany przewiert, zależy tak naprawdę od tego, jaką dokładnie ma on mieć naturę. Jednym z możliwych rozwiązań do zastosowania jest w tym kontekście niewątpliwie przewiert sterowany. Jest to metoda działania, która na tle innych opcji wyróżnia się między innymi niedługim okresem realizacji, a także atrakcyjną ceną. W dodatku charakteryzuje się ona daleko posuniętym bezpieczeństwem, co stanowi kolejny argument za jej wykorzystaniem.

Żeby wykonać przewiert sterowany hdd, trzeba przejść przez trzy etapy procesu. Każdy z nich jest kluczowy do tego, żeby osiągnąć zakładany efekt. Na początku przy pomocy żerdzi wiertniczych wykonuje się tak zwany przewiert pilotażowy. Ma on zasadniczo na celu rozeznać się w sytuacji i wykryć, czy nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby zakłócić całość procedury.

Kiedy jest już po przewiercie pilotażowym, możliwe staje się przejście do rozwiercania otworu. Na tym etapie przewiert ulega znacznemu poszerzeniu, co jest konieczne dla powodzenia całego procesu. Narzędzia, które stosowane są podczas tego etapu, to między innymi rozwiertak oraz płuczka betonitowa. Po rozwiercaniu otworu przychodzi natomiast czas na tak zwane przeciąganie rury. Polega ono po prostu na wsadzeniu rurociągu tam, gdzie jego miejsce, a więc w wykonanym otworze.

Oczywiście przewiert sterowany nie jest jedynym rodzajem przewiertów, jaki można wykonywać pod drogami. Do tego grona należy również przecisk udarowy czy przecisk hydrauliczny sterowany. Rozwiązania te mają do siebie to, że są bezwykopowe – więc chociaż wykonanie jakiegokolwiek przewiertu wiertnicą horyzontalną wiąże się z wykonaniem wykopu początkowego oraz końcowego w celu umożliwienia gromadzenia się płuczki wiertniczej, to nie wiążą się z rozkopywaniem jezdni.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.