Co to jest kretowanie i na czym polega?

Kretowanie to potoczne określenie jednej z technik bezwykopowych, jaką jest metoda przecisku pneumatycznego. Wykonuje się nią instalacje pod powierzchnią ziemi. Dzięki zastosowaniu technologii bezwykopowej można bezpiecznie prowadzić prace w pobliżu dróg, chodników, torów kolejowych, czy w aglomeracjach miejskich. Działania przeprowadza się z użyciem przebijaka pneumatycznego, tzw. kreta. Jest to urządzenie dokładne i bezinwazyjne. Jak dokładnie przebiega kretowanie? Jakich maszyn się do tego używa?

Jak przebiega kretowanie?

Technika bezwykopowa, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga prowadzenia prac ziemnych na całej długości budowanej lub naprawianej instalacji. Kretowanie jest jedną z najstarszych metod. Polega ona na przeprowadzeniu przez odcinek gruntu urządzenia, czyli przebijaka pneumatycznego, które jednocześnie wciąga rury do przewiertu. Dzięki takiej metodzie unika się ingerowania w infrastrukturę znajdującą się na powierzchni. Z reguły kretowanie wykonuje się w celu przeprowadzenia przyłączy wody, czy sieci kanalizacyjnych. Zależnie od rodzaju maszyny można wykonać nawet 70 metrów przekopu.

Jak wybrać maszynę do kretowania?

Maszyny do wykonywania kretowania, czyli przebijaki pneumatyczne, powinny być dobrane do rodzaju gruntu, w którym będą pracować oraz do średnicy rurociągu. Docelowa średnica zewnętrzna to zazwyczaj 200 mm, jednak na przebijaku można zamontować specjalne poszerzacze. Należy pamiętać, im większa maszyna, tym droższa w eksploatacji sprężarka powietrza. Raczej powinno się unikać stosowania metody kretowania w gruncie nawodnionym. Do tradycyjnych technik z reguły wykorzystuje się przebijak pneumatyczny niesterowany. Należy wtedy odpowiednio ustawić urządzenie w wykopie początkowym. Natomiast maszyny sterowane posiadają radiową sondę i wąż sterujący.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.