W jaki sposób powstają przewierty horyzontalne?

Horyzontalny przewiert kierunkowy (HDD) to bezwykopowa metoda instalacji podziemnych rurociągów i przewodów. Stosuje się ją w miejscach, w których metody wykopu otwartego są niewykonalne, a polega ona na wykorzystaniu wiertnicy do wywiercenia otworu pilotażowego wzdłuż wcześniej ustalonej ścieżki. HDD zyskuje coraz większą popularność ze względu na opłacalność i wydajność, a także bezpieczeństwo.

Czym są przewierty horyzontalne?

HDD polega na wykorzystaniu wiertnicy do wywiercenia otworu pilotażowego wzdłuż wcześniej ustalonej ścieżki. Urządzenie jest wyposażone w system sterowania, który pozwala operatorowi kontrolować kierunek ruchu wiertła. Wiertło jest następnie wykorzystywane do wykonania większego otworu, który jest następnie wypełniany rurą lub przewodem. HDD wymaga specjalistycznego sprzętu i przeszkolonego personelu, aby zapewnić bezpieczeństwo i dokładność instalacji.

Jakie są zalety metody HDD?

HDD jest mniej uciążliwe niż metody otwarte, ponieważ nie wymaga wykonywania dużych wykopów lub rowów. Zmniejsza to ilość zakłóceń w ruchu drogowym, a także wszelkie potencjalne uszkodzenia istniejącej infrastruktury. HDD oferuje również większą elastyczność w zakresie wyboru trasy, ponieważ można ją stosować do wiercenia wokół przeszkód, takich jak budynki czy drzewa. Ponadto jest szybsze niż metody odkrywkowe, co skraca czas i koszty budowy.

Jakie są wymagania sprzętowe i personalne?

HDD wymaga specjalistycznego sprzętu i przeszkolonego personelu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dokładności instalacji. Maszyna do przewiertów sterowanych jest obsługiwana przez doświadczonego operatora, który umie kontrolować kierunek ruchu wiertła. Dodatkowo urządzenie musi być wyposażone w system sterowania, który umożliwia precyzyjną kontrolę nad kierunkiem przewiertu.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.