Jaką wiertnicę wybrać do wykopu?

Podstawą sprawnego przebiegu prac jest dobór odpowiednich narzędzi. Nie inaczej jest z czynnościami przeprowadzanymi w glebie. Niektóre prace ogrodowe i budowlane wymagają wykonania wykopów. O ile w przypadku przydomowego ogródka można używać samej łopaty, o tyle do większych projektów potrzebny jest profesjonalny sprzęt, taki jak wiertnice. Głównym celem tych urządzeń jest wywiercanie otworów. Różnią się jednak konstrukcją i przeznaczeniem.

Jakie są rodzaje wiertnic?

Urządzenia stosowane przez klientów indywidualnych różnią się od tych używanych przez fachowe firmy. Do przydomowych ogródków i innego rodzaju pojedynczych prac wybiera się wiertnice elektryczne, spalinowe lub ręczne. W przypadku wykonania wykopu pod studnię głębinową, należy wybrać urządzenie o odpowiednim zasięgu. Do trudnych zadań, takich jak wykonanie przewiertu pod drogą czy budowlą, należy użyć wiertnic sterowanych. Dzięki temu można zachować założony kierunek wykonywanego otworu. Taki typ wiertnic różni się znacznie budową, od tych stosowanych w warunkach przydomowych. Jednak, należy wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach.

Na co zwracać uwagę wybierając wiertnicę?

Żeby wiertnica poprawnie wykonywała swoje zadania, należy wybrać urządzenie odpowiedniego typu i o odpowiednich parametrach. Pierwszym z nich jest dobór odpowiedniej średnicy świdra. Równie istotna jest głębokość przewiertu, który ma zostać wykonany. Jego maksymalną długość określa się w metrach. Wybierając wiertnicę, należy zwracać uwagę na warunki środowiskowe, w których ma być używana. Najważniejsza jest spoistość gruntu. W przypadku stosowania wiertnic sterowanych, powinno się dobrać odpowiednią metodę sterowania. Do ich pracy wybiera się także agregat o stosownej mocy, która powinna być dopasowana do modelu urządzenia.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.