Czym są horyzontalne przewierty?

Przewierty horyzontalne są rodzajem otworów kierunkowych, nowoczesnej technologii bezwykopowej. Taka metoda pozwala na wykonanie instalacji w miejscach, w których wykonanie otwartego wykopu pod kable jest niemożliwe.

Horyzontalne przewierty – co to?

Technologia przewiertów horyzontalnych polega na wykonaniu otworu i odpowiedniego poszerzenia jego średnicy. Jednocześnie z wykopem za pomocą specjalnej płuczki wiertniczej, wyprowadzony zostaje urobek, a równocześnie wprowadzona jest odpowiednia rura osłonowa lub kabel. Przewierty wykonywane tą metodą stosowane są do układania instalacji wszędzie tam, gdzie konieczne jest pokonanie różnego rodzaju przeszkód. Prowadzenie prac, przy użyciu przewiertu horyzontalnego składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na wierceniu pilotażowym. Kolejny krok to rozwiercanie wykonanego otworu celem instalacji odpowiedniej wielkości rury. Na końcu montowany jest rurociąg oraz prowadzone są prace porządkowe.

Gdzie stosowane są horyzontalne przewierty?

Przewierty horyzontalne przeznaczone są na tereny zurbanizowane, ponieważ w wyniku gęsto osadzonej zabudowy istnieją duże problemy z przeprowadzeniem wykopu tradycyjną metodą. Takie przewierty przeprowadza się tam, gdzie istnieje potrzeba pokonania ruchliwych ulic, torów tramwajowych i kolejowych.  Metoda ta przydatna jest w przekraczaniu żeglownych rzek i kanałów oraz podczas pokonywania gór i wzniesień. Z powodzeniem można ją zastosować podczas prowadzenia instalacji prowadzonej przez tereny krajobrazowe i przyrodnicze, które powinny zostać nienaruszone. Wykorzystanie przewiertów horyzontalnych w takich miejscach jest niezmiernie pomocne. Należy podkreślić, że taka technologia jest dość niebezpieczna w miejscach, gdzie znajduje się skupiona sieć kanalizacji, wodociągów, czy też linii energetycznych i telekomunikacyjnych. Przeprowadzenie przewiertów należy zlecić profesjonalistom i dokonywać za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jedną z firm sprzedających dobry sprzęt wiertniczy jest NODIGTMARKET24 – dodatkowo szkolimy operatorów w terenie i możemy służyć pomocą techniczną w zakresie doboru odpowiedniej technologii wiercenia dla danego zadania.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.