Wykonywanie przewiertów w ziemi wymaga zastosowania nowoczesnego ciężkiego sprzętu budowlanego, a raczej górniczego. Do wykonywania przejść instalacyjnych najczęściej polecane są wiertnice ślimakowe. Na jakiej zasadzie działają?
Wiertnice ślimakowe to inaczej maszyny do przewiertów poziomych sterowanych WPS, pracujące w technologii bezwykopowej. Może być stosowana do wykonywania przewiertów pod drogami, nasypami kolejowymi lub innymi budowlami z możliwością precyzyjnego sterowania kierunkiem wiercenia. To niezastąpione maszyny podczas wykonywania rurociągów kanalizacyjnych oraz przyłączy w zakresie średnic między 100 mm a 1400 mm i długości do 70 m. Standardowe wiertnice tego typu pozwalają na wykonanie przewiertów poziomych w zakresie średnic od 90 mm do 1420 mm i długości do 60 m. Istnieją urządzenia wykonywane na indywidualne zamówienie pozwalające na przewierty długości 100 m. Wiertnice, na które warto zwrócić uwagę to np.: WPS 50, WPS 80 czy WPS 100.
Wiercenie wiertnicami sterowanymi odbywa się kliku etapowo. W pierwszej fazie przy użyciu żerdzi pilotowej sterowanej teleoptycznie, a następnie po wykonaniu odwiertu próbnego odbywa się wiercenie ślimakiem wraz z przeciskaniem w otwór rury osłonowej. Wiertnice sterowane występują w 8 podtypach wielkości, a mianowicie: WPS-40, WPS-50S, WPS-50, WPS-60, WPS-80, WPS-80S, WPS-100, WPS-140. Urządzenia te pracują dzięki podłączeniu ich do agregatów zasilających o mocy silnika od 30 kW do 195 kW. Istnieją modele wiertnic zasilanych strumieniem oleju z koparki hydraulicznej.
Wiertnice ślimakowe to niezastąpione urządzenie w przemyśle, inżynierii lądowej i wodnej. Sprawdzają się one podczas wykonywania przejść prostoliniowych z bardzo wysoką dokładnością spadkową, szczególnie podczas budowy kanalizacji grawitacyjnej. Dzięki wyposażeniu maszyn w nowoczesne systemy nawigacji hdd (nawigacja TSN-02+ oraz TSN-03+) prace przebiegają nie tylko precyzyjnie — z dokładnością do 1,5 mm.